Bademcikler ağız içinde iki taraflı bulunan ve lokal fonksiyon gören savunma organlarıdır. Görevleri ağız yoluyla gelen mikropları hedef alan lokal savunma hücreleri üretmek olan bademcikler boyutları arttığında ya da sık iltihaplandıklarında farklı bulgular vererek hayatımızın akışını kabusa çevirebilir. Sık iltihaplanan bademcikler büyüme geriliği, böbrek, kalp, eklemleri etkileyen kronik hastalıklara yol açabileceği gibi, tıkayıcı boyuta ulaşan ancak iltihaplanmayan bademcikler ise çocuklarda uykuda nefes durması (uyku apnesi), horlama, ağız kokusu, agresyon, okul başarısında azalma, büyüme geriliğine yol açabilmektedir

Tedavisi nasıl yapılır?

Tıkayıcı boyuta ulaşan ve buna bağlı olarak uykuda nefes durması (uyku apnesi), horlama, ağız kokusu, agresyon, okul başarısında azalma, büyüme geriliği gibi belirtiler veren çocuklarda, ya da 2 yıl takip edilen ve yılda en az 5 defa bademcik enfeksiyonu geçiren çocuklarda tedavi bademciklerin alınmasıdır.

Bademcikler en erken ne zaman alınabilir?

Koruyucu fonksiyonları nedeniyle 4 yaş altında özel durumlar haricinde bademciklerin alınması uygun değildir.

Hangi durumlarda 4 yaş altında bademcik ameliyatı yapılır?

 • Çocuk yıl içinde en az 7 kez ateşli bademcik enfeksiyonu geçiriyorsa,
 • Uykuda nefes durmasına yol açan tıkayıcı boyuta ulaşan büyük bademcikleri varsa 4 yaş altında bademcik ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan ameliyatta çocuk tamamen uyutulur, ağrı ya da acı hissetmez. Bu ameliyatın lokal anestezi ile yapılması hem hastanın güvenliği, hem de psikolojik etkileri nedeniyle uygun değildir.

Hastanede ne kadar kalınır? İyileşme süresi nedir?

Ameliyat sonrası hastanede yaklaşık 5 saat kadar kalınır. Sabah yapılan operasyonlarda öğleden sonra hasta taburcu edilir. Ameliyattan 1 gün sonra normal günlük yaşantıya dönülür.

Ameliyat sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Beslenmeye operasyondan 2 saat sonra başlanır. Yumuşak kıvamlı gıdalar verilir. Püre, ılık çorba, sebze yemekleri, meyve püresi, muhallebi ve dondurma tercih edilen gıdalardır. 1 hafta boyunca gıdaların daha yumuşak kıvamlı olmasına dikkat edilmelidir.

Ameliyat sonrası kanama olur mu?

Ameliyat sonrası kanamanın, özellikle termal welding ile yapılan operasyonlarda görülme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bademciklerin alınması vücutta savunma eksikliği yaratır mı?

Hayır yaratmaz, boğazda ve üst solunum yollarında lokal savunma görevi yapan birçok lenfoid organ bulunur ve bunlar bu görevi üstlenir.

Bu ameliyat için en uygun zaman nedir?

Bademcik ameliyatı yıl içinde her mevsimde yapılabilir.

  0545 357 66 48

  Randevu Almak için bizi arayın veya formu doldurun.

  null

  Op. Dr. Vildan KURGAN
  KBB Uzmanı

  Bir cevap yazın

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Post comment