Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi her yaştan kişilerde görülen kemik ya da kas bozukluklarının düzeltilmesini konu allan bilim dalıdır. Bu tür biçim bozukluklarının, kırık çıkıkların, ameliyat, nakil ya da germe vb. gibi özel yöntemlerle düzeltilmesi ile gerçekleşir.

EGEMED Söke Hastanesi’nde bu yöntemler son teknoloji ürünü en gelişmiş cihazlarımızla en iyi şekilde uygulanmaktadır.

Erişkin eklem sorunlarında kullanılan kalça ve diz protezlerini Minimal İnvasif (mümkün olduğunca küçük kesilerden) tekniklerle uygulayarak; ameliyat sonrası ağrıyı azaltıp, hareket oranlarını arttırarak, hasta bakımını kolaylaştırmış ve hastaların erken işine dönebilme veya kendine bakabilmesini sağlamıştır.

Bunun dışında diz eklem kıkırdağının tamamen bozulmadığı durumlarda, kliniğimizde uygulanmaya başlanan Unikondiler (yarım diz protezi) uygulaması konusunda deneyimimiz ileri düzeydedir.

Genç kalça sorunlu hastalarda hareket oranlarını artıran, minumum aşınma özelliği nedeniyle protezin erken gevşemesini önleyen ve hastanın uzun süreli ek ameliyata gerek olmaksızın normal yaşantısını hiçbir kısıtlama olmaksızın idame edebildiği Resurfacing Artroplasti yani yüzey değiştirme artroplasitisi kliniğimizde uygulanmakta olup, halen ülkemizdeki az sayıda merkezlerden biridir.

Ortopedi kliniğimiz eklem cerrahisinde çığır açan artroskopinin (kapalı eklem cerrahisi) en son teknolojilerle uygulandığı merkezlerden biridir. Halen diz, omuz Artroskopik Cerrahi girişimleri, kliniğimizde günümüzün en gelişkin teknikleri uygulanarak yapılmaktadır. Eklem cerrahisinde, hastanın kendi dokusunu kullanarak kaybolan kıkırdağın onarılmasını sağlayan Mozaikplasti (kıkırdak nakli) ameliyatları yine kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.

El ve ayak cerrahisindeki gelişmeleri de takip eden kliniğimiz romatizmal el deformiteleri yanında, ayak başparmağının ağrılı eklem problemlerine de cevap verebilmektedir. Travma (yani kırıklarda) cerrahisinde dünyada kabul gören, hastaya en az doku zararı veren, optimal kırık kaynamasını sağlayan en yeni cerrahi teknikler, implantlar ve gerektiğinde mini-invaziv implant sistemleriyle hastalarımızı tıbbi gelişmelerden mahrum bırakmamaya, en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz.

Yaşlılarda, kemik erimesine bağlı vertebra (omurilik) kemiklerinde meydana gelen kırıklarda, bel çökmelerini engelleyen, hastalar için çok konforlu bir cerrahi yöntem olan kapalı, lokal anestezi ile uygulanan balon kifoplasti ameliyatı kliniğimizde uygulanmaktadır.

Çocuk ortopedisi konusunda, çok nadir rastlanan problemleri yakalama ve tedavi etme fırsatımızın yanında, çok sık gözlediğimiz deformiteler de literatürdeki en yeni tedavi yöntemleri takip edilerek başarıyla tedavi edilmektedir.