İlgi Alanları

Astım, akciğerlerin kronik bir hastalığıdır. Hastalık, özellikle gece ve erken sabah saatlerinde yineleyen hışıltı, nefes darlığı ve öksürük ile kendini gösterir.

Toplumda yaklaşık her 100 kişiden 15’inde arasında değiştiği görülür. Astım tanısının erken konularak uygun tedavinin başlanması önem taşır. Sık sık bronşit atakları geçiren bir hastanın astım olabileceği düşünülmeli ve ona uygun tedavi verilmelidir. Hastalık ataklarının sık tekrarlaması, inflamasyonun ilerlemesine ve geri dönüşün zorlaşmasına neden olmaktadır. Bazı bronşit tiplerinin belli bir yaştan sonra düzeliyor olması, toplumda bu tür durumların yaş ilerledikçe düzeldiğinin düşünülmesine ve böylece astım tedavisinin gecikmesine neden olmaktadır.

Astım bulguları; sık sık tekrar eden hırıltı, hışıltı, öksürük, nefes darlığı, göğüste daralma hissidir. Ailede astım öyküsü olan kişilerde bu bulgular daha büyük önem taşır. Bu ataklar; evde beslenen kedi, kuş, köpek, tüy bırakan halı, yorgan, yastık, ağır kokular, sigara, parfüm, çiçekler, tozlar gibi etkenler ile veya gece yatarken artar. Bazı hastalarda sadece öksürük ile ya da efor sırasında nefes darlığı yakınması vardır.

Tedavi; hastalığın şiddetine , öyküde genetik yatkınlığın derecesine, çevresel faktörlere, hastanın yaşına ve ek hastalıklar olup olmadığına göre değişir.

  0549 357 64 82

  Randevu Almak için bizi arayın veya formu doldurun.

  null

  Uzm. Dr. Cengiz Tırpan
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

  Bir cevap yazın

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Post comment