DEMİR ESANSİYEL BİR MİKROP NÜRİENTTİR.%75İ VÜCUDUMUZDA HEMOGLOBİN MYOGLOBİNE BAĞLI BULUNUR.GERİ KALANI FERİTTİN VE HEMOSİDERİN GİBİ DEPO DEMİRLERİNDE VE DE ENZİMLERİN YAPISINDA BULUNUR.DEMİR EKSİKLİĞİ OLUŞMASI İÇİN:

1-YETERSİZ ALIM (MAGNÜTRİSYON MALAPSAPSİYON APSORSİYON)

2- ARTMIŞ KAYIP(BURUN KANAMALARI BAĞIRSAK KANAMALARI ÜLSER GASTRİT DİVERTÜKİLİT ANAL FÜSSÜR VE İNTESTİNALPOLİPLER)

3-ARTMIŞ GEREKSİNİM(PREMATÜRE,SÜT ÇOCUKLUĞU,ERGENLİK)

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE EN SIK NÜTRİSYENEL NEDENLİ GELİŞEN DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ GÖRÜLÜR.VÜCUDU İÇİN İHTİYAÇ DUYDUĞU DEMİRİ BESİNLERDEN YETERİNCE ALAMAZ.

KIRMIZI ET,KARACİĞER,DALAK,YEŞİLLİKLER .UNLU BESİNLER VE MERCİMEĞİN YETERSİZ TÜKETİLMESİ EN SIK NEDENLERDEN BİRİDİR.BU DURUM EK GIDAYA GEÇİŞ DÖNEMİNDE ORTAYA ÇIKAR.9-24 AYLAR EN YAYGIN HALE GELİR.

DEMİR DUODENUMDA EMİLİR.BU BÖLGEYİ ETKİLEYEN ÇÖLYAK,ANTİENFLAMATUARBAĞIRSAK HASTALIKLARI VE KISA BAĞIRSAK SENDROMUNDA DUODENUM  ETKİLENİR  VE DEMİR EMİLİMİ BOZULUR.BAĞIRSAK KANAMASI YAPAN HASTALIKLAR.İNEK SÜTÜ ALERJİLERİ KOLİK VE PARAZİTER HASTALIKLAR DA NEDENLER ARASINDA SAYILIR.

         DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ ÖNLEME

TERM BEBEKLERDE 4.AYIN SONUNDA  1MG/KG GÜN,PRETERM BEBEKLERDE  1.AYIN SONUNDA 2MG/KG GÜN PROFİLAKTİK OLARAK DEMİR VERİLMELİDİR.DEMİRİN EMİLİMİ ASİDİK ORTAMDA YÜKSEK OLDUĞUNDAN C VİTAMİNİNDEN ZENGİN BESİNLERLE VERİLMESİ TERCİH EDİLİR.

      DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

ÖNCELİKLE SOLUKLUK DİKKATİ ÇEKER.KONJONKTİVALAR VE TIRNAK YATAKLARI VE AVUÇ İÇLERİ SOLUKTUR.SONRA HALSİZLİK , HUZURSUZLU, İŞTAHSIZLIK TAŞİKARDİ SİSTOLİK ÜFÜRÜM, GLOSİT, STOMATİT VE KAŞIK  TIRNAK GELİŞİR.SONRALARI PSİKOMOTOR VE MENTAL GELİŞİM YAVAŞLAR.DİKKAT BOZUKLUĞU İLE BİRLİKTE KATILMA NÖBETLERİ GÖRÜLEBİLİR.

PİKA (GIDA OLMAYAN ŞEYLERİ YEME.KÜL – DUVAR YALAMA GİBİ).PAGOFAJİ (BUZ YEME),GEOFAJİ (TOPRAK YEME),DEMİR EKSİKLİĞİNE ÖZGÜ OLGULARDIR.

      LABORATUVAR

HEMOGLOBİNİN < 11 OLMASI ANEMİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİR.İLK EVREDE FERRİTİN VE TRANSFERİN RESEPTÖR DÜZEYİ BOZULUR. 2.EVREDE SERUM DEMİRİ DÜŞER DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ YÜKLSELİR VE TRANSFERİN SATRASYONU DÜŞER.SON EVREDE DE PREFERİK YAYMADA HİPOKROMİ,MİKROSİTOS VE ANİZOSİTOS ORTAYA ÇIKAR.0EHb DÜŞER ,MCV DÜŞER.

   TEDAVİ

BEBEKLERE 3MG/KG GÜN , ÇOCUKLARA 4.6MG/KG GÜN DEMİR BAŞLANIR.HEMOGLOBİN 11’İN ÜZERİNE ÇIKTIKTAN SONRA DEPOLARIN DOLMASI İÇİN TEDAVİYE DEVAM EDİLİR.

  0549 357 64 82

  Randevu Almak için bizi arayın veya formu doldurun.

  null

  Uzm. Dr. Onur Günal
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

  Bir cevap yazın

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Post comment