Mide Botoksu Nedir?

Botoks, “Clostridium Botulinum” isimli bakteriden elde edilen ve tıbbi amaçlarla kullanılan bir proteindir. Botoks, vücutta uygulandığı bölgenin sinirler üzerinde yarattığı etki ile kasların kasılmasını önler.

Mide botoksu işlemi ise midenin belirli bölgesine endoskopik yöntem ile botoks enjekte edilmesi prensibine dayalı, yeni sayılabilecek obezite tedavi yöntemlerinden birisidir. Mide botoksu ile mide kaslarının kasılması kısıtlanarak midenin sindirim ve boşalma süresi gecikir, bu sayede hastaların iştah kaybı yaşaması sağlanır.

Mide Botoksu Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Mide botoksu, obezite hastalığını yaşayan, kilo vermek isteyen ve belirlenen kriterlere uyan hastalara uygulanabilmektedir. Mide botoksu operasyonları bir cerrahi müdahale olmayıp, endoskopik yöntemlerle gerçekleştirilen işlemler olduğu için hasta seçiminin doğru yapılması gerekmektedir. Vücut kitle indeksi 40 ve 40’ın üzerinde olan morbit obez tanısı konulmuş hastalarda obezite cerrahisi uygulamaları daha faydalı sonuçlar verecektir. Bu noktada vücut kitle indeksi belirli değerlerin üzerinde olan ancak obezite cerrahisi için uygun olmayan hastalar işlem için gerekli uygunlukları sağlıyorlar ise mide botoksu olabilirler.

Mide Botoksu Sonrası Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Mide botoksu, cerrahi bir operasyon olmadığı için hastalar işlem sonrasında gün içerisinde taburcu edilebilirler. Genel anestezi altında yapılan mide botoksu, ortalama 20-30 dakika sürmekte ve hastalar operasyon sonrasında 1-2 saat gözetim altında tutulup, dinlendirildikten sonra günlük hayatlarına dönebilmektedirler.

 

Mide botoxu - Egemed Hastaneleri - Kilo verme

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var Mı?

Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Botoksu ile Kilo Vermek Garanti Midir?

Diğer bütün obezite cerrahisi yöntemlerinde olduğu gibi mide botoksunda da kilo verdirme garantisi bulunmamaktadır. Mide botoksu hastaların iştahlarını azaltarak diyetlerine yardımcı olmaktadır. Ancak burada kilit nokta hastaların kendilerine önerilen diyet programına uygun ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleridir. Mide botoksu yapılsa dahi sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları olmayan bireylerde operasyonun başarısız olma ihtimali bulunmaktadır.

Mide Botoksu İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Mide botoksu sonrasında verilebilecek kilo hastaların yaşı, metabolizma hızı, yaşam biçimi, uyguladıkları diyet programına sadık kalmaları gibi pek çok farklı etkene göre değişiklik gösterebilmektedir.

0545 357 66 14

Randevu Almak için bizi arayın veya formu doldurun.

Op. Dr. Aşkın Kadir Perçem

Op. Dr. Aşkın Kadir Perçem
Genel Cerrahi Polikliniği

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment